YETENEKLİ ÇOCUKLARIN MEKANI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YETENEKLİ ÇOCUKLARIN MEKANI

yetenekli çocuklarımızın bir arada internet ortamında birlikte daha iyiye yönelmeleri paylaşımlar yapmaları için hazırlanmış sitemizde herşey çocuklarmız için en iyiye doğru adımlamak içindir yetenkli çocuklarımızn mekanına hoşgeldiniz

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 9:04 am tarafından Admin

» WEB SİTELERİ
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:57 am tarafından Admin

» ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI MI?
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:48 am tarafından Admin

» Üstün Zekalılar/Üstün ve Özel Yeteneklilerle İlgili Çalışmaları Olan Akademisyenlerimiz
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:44 am tarafından Admin

» Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:43 am tarafından Admin

» ZEKA TÜRLERİ
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:41 am tarafından Admin

» çoklu zeka özellikleri ve geliştirme yolları
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:39 am tarafından Admin

» Alanlarına göre yetenekler
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:35 am tarafından Admin

» Yaratıcı Çocuklar ve Yaratıcılığın Geliştirilmesi
'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:33 am tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum
Forum

'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı

YazarMesaj
Admin

'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Empty
MesajKonu: 'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı   'Yaramaz' diye damgalanan üstün zekâlılara kolej kapısı aralandı Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 9:04 am

Kimi 2 yaşında okuma-yazmayı söküyor, kimi daha 13 yaşında üniversiteyi kazanıyor, kimisi ise 4'üne bile varmadan 3 dil birden konuşuyor. Ama çoğu aile ve öğretmen bunun pek farkına varamadığı için bu çocukları "yaramaz" belliyor.
ABD ve İsrail'de özel olarak sahip çıkılarak en iyi eğitim olanaklarının sunulduğu üstün zekâlı çocuklar Türkiye'de ise kendilerine yönelik bir eğitim kurumu olmadığından yıllardır sorun yaşıyor. Ancak ağustosta kurulan Türkiye Üstün Zekâlılar Enstitüsü, son dönemde açtıkları sınıflarla geleceğin mucitlerine sahip çıkıyor. Türkiye'de üstün zekâlı çocuklara yönelik bir kanun olmadığı için kolejler, bu çocuklara özel okullar açamıyor. Ama şimdilik okulların içinde üstün zekâlılara özel bölümler oluşturulmuş durumda.

Okul olmayınca enstitü kurdu
10 Ağustos'ta kurulan Türkiye Üstün Zekâlılar Enstitüsü Başkanı Şükrü Murat Cebeci, kendisinin de yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak üstün zekâlı çocukların sorunlarına odaklandı. Kendisi de üstün zekâlı olarak dünyaya gelen ve daha 4 yaşındayken okuma-yazmayı söken Cebeci, ilkokul döneminde eğitim alacak bir okul bulamamış. Cebeci, aynı sıkıntıyı bugünkü üstün zekâlı çocuklar yaşamasın diye kendisini adeta onlara adamış. "8 yıllık kesintisiz eğitim, üstün zekâlı çocuklar için kesintisiz 8 yıllık işkenceye dönüşüyor. Türkiye'de 1 milyon 400 bin üstün zekâlı çocuk olduğu tahmin ediliyor. Bunların birçoğu uygun koşulları bulamadığı için yurtdışına gidiyor" diyen Cebeci, son dönemde özel okulların sahiplenmesiyle bu açığın biraz olsun kapandığını söylüyor. Enstitüyü açmadan önce "bu alanda dünyanın en iyisi" olarak bilinen İsrail'e, ardından da ABD'deki Connecticut University'ye gidip uzun süre eğitim alan Cebeci, onların müfredatlarını Türkiye'ye uyarlıyor. Enstitüde üstün zekâlı çocuklar belirleniyor. Bu çocukların anne-babaları eğitiliyor.
Önümüzdeki dönemde ise üstün zekâlı çocuklara eğitim verecek öğretmenlere sertifikalı eğitim seminerleri düzenlenecek. Enstitünün haftada 1 gün 3 saat aralıksız vereceği eğitim, Bahçeşehir Üniversitesi'nde yapılacak. Biri dâhilere, 2'si üstün zekâlılara, diğeri de 4-6 yaş grubu üstün zekâlılara hitap edecek 4 sınıf açılacak. Günde 4 ders işlenecek. Aylık kurs ücreti ise 400 TL ama maddi durumu kötü öğrencilere burs imkânı sağlanıyor. Enstitüde şu anda 30-40 öğrenciye eğitim verildiğini belirten Cebeci, "Şimdi biz bu eğitimleri mümkün olduğu kadar çok yerde başlatmak, bir anlamda klonlayıp çoğaltmak istiyoruz" diyor.

60 öğrenciyi eğitiyor
Merter şubesinde üstün zekâlı çocuklara özel bir program oluşturan Fatih Koleji de şu anda 60 üstün zekâlı öğrenciye eğitim veriyor. 2004'te düzenlenen Üstün Zekâlılar Kongresi'nde Türkiye'deki bu açığı gördüklerini belirten Merter Fatih Koleji Müdür Yardımcısı Ercan Öztürk, oluşturdukları programla da 2006'dan bu yana üstün zekâlı çocuklara eğitim verdiklerini söyledi. Nisanda öğrenci alımına başladıklarını anlatan Öztürk, "Bu öğrencilere IQ testi yaptırarak zekâ seviyelerini belirliyoruz. Bu çocuklara, 20-22 kişilik gruplar halinde eğitim veriyoruz. Üstün zekâlı çocuk bulma konusunda hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Çünkü alanda ciddi açık var. Her yıl 30 düzeyinde üstün zekâlı öğrenci kaydoluyor bize" diye konuşuyor.
Özel Coşkun Okulları da Çamlıca'daki okullarında üstün zekâlı çocuklar için bir program oluşturdu. Şu anda 110 civarında üstün zekâlı çocuğa eğitim veren okul, gelecek yıllarda bu sayıyı artırmayı planlıyor.
5 yıldır üstün zekâlı çocuklara yönelik eğitim verdiklerini söyleyen Özel Çamlıca Coşkun İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı ve Üstün Zekâlılar Proje Koordinatörü Mehmet Erdem, "Üstün zekâlı çocukların eğitim ihtiyacını görerek bu programı oluşturduk. Okulumuza aldığımız öğrenciler, IQ testleriyle belirleniyor. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 2 grubumuz var. Hafta içi 14 kişilik gruplar halinde ders alıyorlar" diyor.
Önümüzdeki yıllarda ana okulu seviyesindeki üstün zekâlı çocukları da tespit edip onlara yönelik eğitim programı oluşturmayı planladıklarını anlatan Erdem, "İnanılmaz talep var. Yıllık kayıt ücreti 12-16 bin TL arasında değişiyor. Çamlıca'da olmanıza rağmen Kartal'dan, Pendik'ten ve Sarıyer'den öğrenciler geliyor. Ayrıca öğretmenlerimizi de sürekli eğitim programlarından geçiriyoruz. Öğretmenlerimizi önümüzdeki yıl Connecticut University'ye master programına göndermeyi düşünüyoruz" diyor. Erdem, sektördeki öğretmen açığını gören özel üniversitelerin de üstün zekâlılar öğretmenliği bölümü açmaya başladıklarını söylüyor.

Her yıl 24 öğrenci alıyor
İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi işbirliğiyle üstün zekâlılara yönelik bir proje sınıfı oluşturan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu da üstün zekâlı çocuklara eğilen eğitim kurumları arasında yer alıyor. Her yıl 24 üstün zekâlı öğrenciye kontenjan ayıran okul, Türkiye'de üstün zekâlı çocuklara yönelik eğitim veren ilk kurum olma özelliğini taşıyor. Doğa Acarkent Üstün Zekâlılar Okulu da bu çocuklara yönelik eğitim veren kurumlar arasında yer alıyor.

İTO'DAN OKUL DESTEĞİ SÖZÜ
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) de bilim sanat merkezlerinde üstün zekâlı çocuklara eğitim imkânı sunuyor. Ataşehir Bilim Sanat Merkezi'nde 100'ün üzerinde öğrenciye eğitim imkânı sunan İstanbul MEB, Beşiktaş ve Pendik'te de kısa sürede eğitime geçmeyi planlıyor. Beşiktaş'ta geçen ay açılan Bilim Sanat Merkezi'ne 180 öğrencinin kayıdının yapıldığını, ancak öğretmen alımı yapılamadığı için eğitime başlanamadığını söyleyen İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay, "En büyük sıkıntımız, toplumun bakış açısı. Destek istediğimizde 'Biz normal çocuklara okul bulduk da üstünleri mi kaldı' deniliyor. Bu zihniyeti aşarsak daha çok okul açabiliriz. Okul yapmak için İstanbul Ticaret Odası'ndan destek istedik. Olumlu karşıladılar" diyor.

26.12.2009 | Özgül Öztürk | Haber
https://us-yetenek--1.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Üstün Zekalılar/Üstün ve Özel Yeteneklilerle İlgili Çalışmaları Olan Akademisyenlerimiz
» ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI MI?
» Üstün Yeteneklilerin Özellikleri ve Eğitimleri
» Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi
» Kimler Üstün Zekâlı ve Yetenekli Öğrencilerdir?